Co je to Monero (XMR)?

Co potřebujete vědět

Monero je jednou z předních kryptoměn se zaměřením na anonymní a cenzuře odolné transakce.

Většina již existujících kryptoměn včetně Bitcoinu a Etherea má transparentní blokchain, což znamená, že transakce jsou veřejně ověřitelné a dohledatelné kýmkoli na světě. Na základě adresy pro příjem či odeslání těchto transakcí může být vysledována skutečná identita člověka.

Monero využívá kryptografii pro ochranu a krytí adres pro odeslání a příjem, stejně tak pro krytí samotné částky transakce.

Encrypted lock
Classified document

Monero transakce jsou důvěrné a nesledovatelné.

Každá Monero transakce standardně kryje adresu příjemce i odesílatele, stejně tak i samotnou hodnotu převodu. Tato vždy přítomná bezpečnostní funkce znamená, že aktivita každého jednotlivého Monero uživatele přispívá k ochraně soukromí všech ostatních uživatelů. Tím se liší od některých jiných měn (např. Z-cash), které jsou selektivně anonymní (uživatelé si mohou sami rozhodnout, zda zůstanou v anonymitě či ne).

Monero je zaměnitelné. Díky krycí anonymizaci nemůže být Monero ovlivňováno měněním historických transakcí. To vše znamená, že Monero bude vždy doručeno bez nebezpečí jakékoli cenzury.

The Kovri Project toho času ve vývoji, bude směřovat a šifrovat transakce přes I2P Invisible Internet Project uzly. Toto skryje IP adresu účastníka transakce a poskytne tak další vrstvu ochrany proti monitoringu sítě.

Monero je vzájemně si blízká komunita, která přitahuje světové inženýrské špičky a experty v oboru vývoje kryptoměn.

Přes 240 vývojářů se momentálně podílí na projektu Monero, včetně 30 core developerů. Diskuzní forum a chatovací kanály jsou otevřené a aktivní.

Vývojová laboratoř (Monero research Lab), Core Developeři a vývojáři z řad komunity neustále posouvaji hranice toho, co je možné ve světě kryptoměn v oblasti bezpečnosti a soukromí.

Monero není korporace. Stojí na kryptografických metodách a expertech na distribuované systémy z celého světa, kteří vývoji věnují svůj čas a jsou podporování z příspěvků členů Monero komunity. Provoz Monera tak nemůže být zastaven jednou zemí a není omezeno jedním určitým právním řádem.

Academic growth
Electronic cash

Monero je elektronická hotovost, která umožňuje rychlé a levné převody kdekoli po světě.

Neexistují žádné několikadenní čekací lhůty a skryté poplatky. Je imunní vůči kontrolám kapitálu, čímž se rozumí opatření omezující tok tradičních měn, někdy až extrémně, v zemích s ekonomickou nestabilitou.

Monero videa