Kryptoměny

Základy

Digitální měna, kde dochází pomocí šifrovacích metod k regulaci produkce jednotek měny a k ověřování převodů prostředků, většinou fungující naprosto mimo systém centrálních bank..

Více informací

Kryptoměny jsou obecným pojmem pro velkou skupinu digitálních aktiv, která využívají šifrování k produkci jednotek měny, ověření transakcí a převodu prostředků. Obecně můžeme kryptoměny považovat za decentralizované. Kryptoměny by neměly být zaměňovány za virtuální měnu, což je druh digitálních peněz, které jsou většinou kontrolovány svými tvůrci a developery. Mezi virtuální měny řadíme gametime ve Wolrd of Warcraft, ROBUX v Roblox, body z prémiových programů nebo Ripple. Všechny mohou být směněny za určitou hodnotu měny nebo hotovost, ale nejde o pravé kryptoměny, protože jsou centralizované a ovládané/vydávané jednou centrální entitou.

Monero je jednou z mnoha kryptoměn momentálně dostupných na trhu. Mezi další kryptoměny řadíme Bitcoin, Litecoin, Dogecoin, Dash, Zcash atd., ale skoro všechny ostatní kryptoměny postrádají vlastnosti, které by z nich dělaly skutečné peníze (zejména zastupitelnost, což je nutnost aby fungovaly jako uchovatel hodnoty).

Ne všechny kryptoměny fungují stejně, ale většinou sdílejí vlastnosti jako decentralizace, šifrování a možnost odesílat a přijímat transakce. Většina z nich je nevratná, pseudonymní, globální a nevyžaduje povolení. Spousta z nich cílí na to být uchovatelem hodnoty nebo fungovat jako digitální hotovost, s kterou můžete běžně platit.

Většina kryptoměn (včetně Monera) používá distribuovanou účetní knihu (tzv. blockchain) pro zapisování provedených transakcí. Blockchain pak slouží ostatním uživatelům v síti k tomu, aby jim řekl o provedených transakcích. Kryptoměny mohou svůj blockchain tvořit několika různými způsoby, které se od sebe liší. Monero využívá systém proof-of-work (hlasování na základě prokázaného vlastnictví výpočetního výkonu), zatímco jiné kryptoměny mohou používat proof-of-stake (hlasování na základě prokázání vlastnictví podílu kryptoměny) nebo i jiné metody.

Cílem kryptoměn je pokus o vytvoření hodnoty bez potřeby důvěry, nezávislé na hranicích, vládách ani bankách. Jestli půjde o hodnotu pro provádění transakcí nebo o hodnotu představující digitální zlato si musí rozhodnout každý uživatel sám.