Mnemonický seed

Základy

13 nebo 25 slovná fráze používaná pro zálohování monero účtu, dostupná v několika jazykových mutacích. Těchto 25 slov (v případě MyMonero 13 slov) je vše, co je potřeba k zobrazení a utracení prostředků na Monero účtu.

Bližší informace

V oficiální peněžence představuje mnemonický seed 25 slov, kde poslední slovo slouží jako checksum. Tato slova korespondují s 256-bitovým integerem, který představuje soukromý spend key od daného účtu. Soukromý view key je odvozen hašováním soukromého spend key pomocí Keccak-256, čímž se vytvoří druhý 256 bitový integer. Korespondující veřejné klíče jsou derivovány od soukromých klíčů.

Uložením 25 slov mnemonického klíče na bezpečné místo máte zálohu soukromých klíčů a tím veškerého svého Monera. Pokud s někým těchto 25 slov budete sdílet, je to stejné jako mu dát přístup k vašim Monero porstředkům.

Není doporučováno, abyste ukládali v "hot peněžence", více než můžete ztratit. "Hot peněženka" je peněženka, která je nebo někdy v minulosti byla připojena k internetu nebo k nějakému zařízení, které je nebo v budoucnu bude připojené k internetu nebo k nějakému jinému nedůvěryhodnému zdroji.

Vytvořením "cold" nebo papírové peněženky můžete své Monero bezpečně uložit.