OpenAlias

Základy

Monero Core Tým vytvořil standard s názvem OpenAlias, který umožnuje převést adresu do mnohem přívětivějšího formátu a "umocňuje" tak Zooko's triangle. OpenAlias je využitelný pro jakoukoli kryptoměnu a byl už implementován v Moneru, Bitcoinu (nejposlednější Electrum verze) a HyperStake.

OpenAlias nabízí možnost jak zjednodušit tvorbu názvů ve světe rapidně se měnících technologii. Uživatelé se snaží přejít na anonymní a kryptograficky zabezpečené infrastruktury a systémy, ale většina z nich má problém si zapamatovat byť jen obyčejnou emailovou adresu svých přátel.

V rámci pokračujícího vývoje kryptoměny Monero jsme se sami sebe zeptali: jak bychom mohli zjednodušit platby kryptoměnou pro jejich uživatele? Skrytá adresa Monera má nejméně 95 znaků, to je nezapamatovatelné, navíc říct někomu ať pošle platbu na <95-znaků-dlouhý-řetězec> bude jen matoucí.

Nejjednodušeji řečeno, Open Alias je TXT DNS záznam na FQDN (fully qualified domain name). Pomocí DNS technologie jsme vytvořilili standard pro tvorbu jmen, který je využitelný ostatními vývojáři, je intuitivní a známý běžnému uživateli a může běžet jak na centralizovaných tak na decentralizovaných doménových systémech.

Jde o standard, který umožňuje použít email nebo syntax domény pro provedení platby, např.: eg. donate@getmonero.org nebo donate.getmonero.org.

Více informací najdete na OpenAlias page nebo na OpenAlias website