Peněženka

Základy

Monero účet nebo peněženka ukládá všechny informace potřebné pro odeslání nebo přijímání Monera. Vedle odeslání a prijímání prostředků, software Monero peněženky ukládá soukromou historii vašich transakcí a umožňuje kryptografický podpis zpráv. Obsahuje také Monero software pro těžení a adresář.

Pojem "hot wallet" znamená účet připojený k internetu. I tímto způsobem můžete bezpečně posílat platby, ale bezpečnost je o mnoho nižší než u tzv. cold wallet (nepřipojené k internetu). Nikdy nenechávejte v hot wallet velké množství kryptoměny!

Cold wallet je vygenerována důvěryhodným zařízením nebo počítačem prostřednictvím airgap. Pokud má být takové zařízení použito vícekrát, úložiště dat by mělo být bezpečně přepsáno. Hned co se cold wallet připojí k internetu nebo je jeho mnemonický seed nebo spend key zobrazen v zařízení připojeném k internetu, už to není "cold" peněženka, ale měla by být považována za "hot".

Monero papírová peněženka může být vygenerována stažením zdrojového kódu https://moneroaddress.org/. Ověřte si podpis kódu na důvěryhodném airgapped zařízení. Vytvořte si peněženku, vytiskněte nebo ji uložte na médiu dle vašeho výběru.

Moneru účty a papírové peněženky mohou být uloženy na jakémkoli médiu - papír, USB, CD/DVD nebo na hardwarovém úložišti (k červnu 2017 zatím žádné není).