Skrytá adresa

Základy

Skrytá adresa je důležitou součástí zabudovaného bezpečnostního systému Monera. Umožňuje a vyžaduje po odesílateli, aby vytvořil náhodnou jednorázovou adresu pro každou transakci na účet věřitele. Zatímco příjemce zveřejní jen jednu adresu, všechny jeho příchozí platby jdou na unikátní adresu v blockchainu, kde není možnost zpětného spárování se zveřejněnou adresou příjemce nebo jakoukoli jinou adresou v transkacích. Odesílatel a příjemce určují kam platba půjde právě prostřednictvím skryté adresy.

Po vytvoření Monero účtu budete mít soukromý view key, soukromý spend key a veřejnou adresu. spend key je používán pro odeslání platby, view key je používán pro zobrazení příchozích plateb na váš účet a veřejná adresa slouží k obdržení platby. spend key i view key jsou použity pro skladbu vaší Monero adresy. Můžete používat peněženku v režimu "view-only", která používá pouze view key. Tato možnost je využívána pro zpracování účetnictví nebo pro audit, ale momentálně není moc spolehlivá kvůli nemožnosti sledování odchozích transakcí. Viditelnost zůstatku vašeho Monero účtu můžete řídit sdílením vašeho zobrazovacího klíče. Monero je defaultně anonymní a volitelně polotransparentní!

Používání peněženky se uskutečňuje pomocí softwaru. Poslat Monero je velmi jednoduché, zadáte adresu, množství a kliknete na "Send" (odeslat). Pro přijmutí Monera stačí dát odesílateli vaši veřejnou adresu.

Pokud chcete více informací o tom, jak Monero znemožnuje sledování historie (nesledovatelnost), přejděte na kruhové podpisy.