Transakce

Základy

Kryptograficky podepsaný kontajner s podrobnostmi o přenosu monera k příjemci (příjemcům).

Parametry transakce obsahují jeden nebo více účtů s korespondujícími prostředky a mixin_count parametr který udává počet cizích výstupů spojených s takovou transakcí (viz velikost kruhu ring size). Čím víc výstupů je použito, tím vyšší možnost krytí, ale to má svou cenu. Protože se transakce s počtem výstupů zvětšuje, bude vyšší i transakční poplatek.

Je možné vytvořit transakci offline, což poskytuje ještě vyšší stupeň bezpečnosti.

Transakce může být identifikována pomocí volitelného Transaction ID, který je většinou tvořen řetězcem o 32 bajtech (64 hexadecimálních znaků).

Bližší informace

Každá transakce obsahuje dva klíče: veřejný spend key, a veřejný view key. Cíl výstupu v transakci je ve skutečnosti jednorázový veřejný klíč vytvořený z těchto dvou klíčů.

Když je peněženka prohledávána pro příchozí transakci, je prohledávána každá transakce, jestli je to zrovna ta "vaše". K tomu je potřeba pouze váš soukromý view key a veřejný spend key, přičemž tato kontrola je nezměnitelná a nemůže být zfalšována. Bez korespondujícího soukromého view key nemůžete přijímat transakce a identifikovat je.

Abyste mohli utratit prostředky na vašem účtu, musíte získat jednorázový spend key pro ten daný výstup. To za vás zpravidla udělá software Monero peněženky.