Uzel (node)

Základy

Zařízení na internetové síti, které běží na monero softwaru s kopií celého monero blockchainu a tím aktivně monero síti pomáhá.

Více informací

Uzle svou účastí v Monero síti přispívají k zabezpečení transakcí tím, že vynucují pravidla sítě. Uzle si stáhnou kompletní blockchain aby mohly potvrzovat, které transakce se uskutečnily. Uzle pak pomáhají síti tím, že předávají transakce dalším uzlům v síti. Uzle si mohou zvolit, že budou přispívat do Monero sítě tvorbou bloků (tento proces se nazýva těžení).

Težba je proces, kterým uzle tvoří bloky odvozené od předchozího přijatého bloku, čekajících transakcí a transakčního poolu a také tzv. coinbase transakci. Pokud uzel usoudí, že vytvořil platný blok, vyšle kompletní blok ostatním uzlům v síti a tyto uzle dají svůj souhlas tím, že začnou pracovat na dalším bloku v blockchainu.

Pravidla, kterými se uzly řídí jsou zabudována v Monero softwaru; a když se všechny uzly na pravidlech shodnou, dojde ke shodě neboli konsenzu. Konsenzus je ve světe kryptoměn nutný, protože pouze tak může dojít ke stavbě blockchainu. Pokud se uzle neshodnou na platnosti nějakých bloků, například ty, které nepoužívají aktuální verzi Monero softwaru, ty uzle, které nesouhlasí, už nebudou mít možnost dál přispívat do Monero sítě.

Monero Core tým plánuje hard fork každých šest měsíců tak, aby k němu došlo vždy v září a březnu daného roku. Proto je v tomto období nutné, aby uzle aktualizovaly Monero software a měly tu nejaktuálnější verzi, jinak už nebudou mít možnost účastnit se na Monero síti.


Další zdroje:

1. Fluffypony výborně vysvětluje, proč jsou nařízené hard forky pro Monero přínosem. (Monero Missives pro týden 2016-06-20)