Jak bezpečně koupit a uložit Monero

Jak bezpečně koupit a uložit Monero

Tento průvodce nákupem a uložením Monera je platný k červnu 2017.

Krok č. 1 Kupte si Bitcoin

Bitcoin můžete koupit mnoha způsoby Momentálně existují dvě více-méně věrohodné společnosti - Xapo http://www.xapo.com/ a Coinbase http://www.coinbase.com/. K nákupu bude potřeba nahrát vaše osobní údaje (občanku, pas atd.) a proces ověření může trvat 2 až 10 dní a někdy i déle. Než se pustíte do větších nákupů, vždy si ověřte věrohodnost těchto firem na Redditu. Xapo používá bezhotovostní převod a Coinbase používá bankovní převod. Xapo by mělo být rychlejší než Coinbase. Coinbase umožňuje menší okamžité nákupy přes debitní karty, ale zpoplatňuje to poměrně vysokými poplatky. Po zakoupení Bitcoinu ho můžete směnit za Monero.

Krok č. 2 Stáhněte a vytvořte si papírovou peněženku na bezpečném, airgapped počítači.

Stáhněte si generátor papírových peněženek na přímém odkazu: https://github.com/moneromooo-monero/monero-wallet-generator/archive/master.zip).

Rozbalte a otevřete generátor papírové peněženky (monero-wallet-generator.html) v prohlížeči na airgapped počítači, který jste předtím nikdy nepoužili nebo na kterém došlo k formátování disku.

Vaše papírová peněženka bude obsahovat 4 důležité prvky:

Veřejnou Monero adresu Veřejná adresa pro přijímání plateb do peněženky. Toto předáte komukoli, kdo vám chce zaslat platbu.

Monero Mnemonický seed Mnemonický seed je způsob uložení celé peněženky srozumitelným způsobem. To je vše co budete potřebovat k tomu, abyste si později dokázali peněženku obnovit.

Monero soukromý spend key Soukromý spend key se používá pro odeslání prostředků z peněženky.

Monero soukromý view key Soukromý view key slouží pro zobrazení transakcí směrem do peněženky. Toto je běžně používáno k nastavení peněženky v režimu "pouze pro čtení", která vidí příchozí transakce na blockchainu naživo tak, jak jsou odesílány do "cold" peněženky k uložení.

Nyní máte několik možností. Peněženku si můžete vytisknout na papír, uložit ji jako PDF nebo jiný textový soubor na USB, vypálit ji na CD/DVD atd. Doporučujeme udělat dvě nebo tři kopie a každou z nich bezpečně uložit někam jinam. Pokud zvolíte uložení na digitálním médiu, zabezpečte vše silným heslem. Pokud zvolíte uložení na papíře, neukazujte peněženku nikomu, kdo si může těchto 25 slov zapamatovat nebo vyfotit peněženku bez vašeho svolení. Odeslat obrázek peněženky je pak to samé, jako nabídnout mu všechny vaše prostředky.

Ať už si zvolíte cokoli, ujistěte se, že jste nikde na použitém zařízení nenechali kopii Monero peněženky. Bezpečně smažte Monero peněženku v případě, že jste ji uložili na disk a ujistěte se, že ji ani tiskárna nemá někde v paměti.

*Pokud ztratíte přístup k papírové peněžence, ztrácíte k vašemu Moneru přístup nejen vy, ale kdokoli jiný a to navždy. Nepůjde nijak jinak obnovit!!!

Poznámka:

Možnost zašifrovat XMR mnemonický seed: https://xmr.llcoins.net/ Stáhněte si stránku ve formátu html a vložte ji na váš airgapped počítač. Zkontrolujte sekci "Encrypt/Decrypt Mnemonic Seed" a ujistěte se, že používáte "CN Add" a odpovídající heslo. Velké díky manicminer5.

Krok č. 3: Směňte Bitcoiny za Monera a pošlete si je do vaší Monero papírové peněženky.

Běžte zpět k počítači připojenému k internetu a navštivte www.shapeshift.io. Klikněte na "Vložit Bitcoin" a "Vybrat Monero"

Klikěnte na Continue (pokračovat).

Vaše Monero adresa (veřejná adresa vaší papírové Monero peněženky) Vložte veřejnou Monero adresu z vaší papírové peněženky pod označením "Your Monero Address". Ale počkat, když je vaše Monero veřejná adresa na airgapped počítači, nemůžete nic kopírovat a vložit, ne?…. zkopírujte to ručně nebo pomocí prázdného USB a zkopírujte na něj pouze veřejnou adresu.

Adresa pro vratky (Veřejná bitcoin adresa na kterou můžete přijímat prostředky) Vložte Bitcoin adresu, kterou máte pod kontrolou, kam může být zaslána vratka pro případ, že při zpracování transakce dojde k problému. Je velmi důležité, abyste vložili takovou Bitcoin adresu, kterou máte pod kontrolou a můžete na ní přijímat prostředky. XAPO a Coinbase nazývá tuto adresu "Receive address" a může se pravidelně měnit.

Payment ID Payment ID nyní nevyplňujte, pokud posíláte do své Monero peněženky nebo do papírové Monero peněženky.

Odsouhlaste podmínky použití a klikněte na slider, který z ní udělá "Adresu pro opakované použití" (reusable address).

Klikněte na "Start Transaction".

Adresa pro vklad (Shapeshift.io veřejná Bitcoin adresavytvořená pouze pro obdržení vaší platby) V novém pop-up okně zkopírujte Adresu pro vklad (Deposit Address) na clipboard (pomocí ctrl+c nebo Upravit-Kopírovat). Přes tuto adresu pošlete Bitcoin z Xapo/Coinbase na Shapeshift.io.

Přejděte na váš Xapo nebo Circle účet a najděte tlačítkoTransfer nebo Send . Vložte Bitcoin Deposit Address do pole Destination a zadejte množství Bitcoinů, které chcete převést na Monero. Hodnota musí být v Deposit Min a Deposit Max rozmezí, které udává Shapeshift.io. Klikněte na Send a autorizujte transakci, pokud je to potřeba.

Až bude odeslání zahájeno, dojde ke zpoždění, kdy transakce vstupuje do Bitcoin blockchainu a čeká na potvrzení. To může trvat několik minut i hodin. Pokud chcete zkontrolovat, jestli platba odešla, vložte Shapeshift.io Deposit address na blockchain.info. Vaše Shapeshift.io transakce by se tam měla objevit.

Když dojde k potvrzení vaší Bitcoin transakce, Shapeshift.io smění Bitcoin (BTC) za Monero (XMR) na jedné z burz a až to bude potvrzeno, odešle směněné Monero na adresu vaší Cold Storage Paper Wallet! Toto může trvat řádově nekolik minut i hodin. Pokud nastane nějaký problém, kontaktujte Shapeshift.io. Mají dobrou podporu.

Když vám Shapeshift.io. web sdělí, že vaše transakce proběhla, Monero by již mělo být ve vaší papírové peněžence!

Poznámky a jak ověřit stav prostředků

Protože je Monero blockchain anonymní a nesledovatelný, nemáte možnost najít si veřejnou Monero adresu a potvrdit, že došlo k připsání prostředků, tak, jak je to běžné u Bitcoinu. To je skvělé z hlediska bezpečnosti, ale ne zrovna pohodlné.

Pro bezpečné ověření připsání platby do peněženky si budete muset zřídit peněženku v režimu "pouze pro čtení". Zde budeme potřebovat view key. Pro vytvoření peněženky v režimu pouze pro čtení, navštivte @view-only

Pro ověření, že jsou prostředky stále v peněžence a nebyly utraceny, vytvořte si "cold" peněženku pomocí mnemonického klíče na airgapped počítači s nejaktuálnější kopií Monero blockchainu. Po dokončení nezapomeňte peněženku bezpečně smazat. Mějte na paměti, že po připojení k internetu se z ní stane "hot" peněženka.